דקים לבניית פרגולה

דקים לבניית פרגולה

פרגולה היא מילה לועזית שהתרגום שלה הוא 'עריס' בעברית תקנית. עריס זה בעצם סוכת גפנים, וכאן אנחנו מגיעים למקור של הפרגולה. ממתי היא קיימת ואיך היא הייתה נראית בתחילת דרכה. העריס שהיא סוכת הגפנים הייתה כבר בזמן המקרא. כולנו מכירים את הפסוק 'איש תחת גפנו ותחת תאנתו'. הפרגולה המקורית הייתה מעין מבנה עשוי קורות עץ שהגפן טיפסה עליו. היא הייתה בעצם כמו צריף עץ מענפים שנכרתו ועברו שיוף והורכבה מהם סוכה. בתחתית הסוכה נהגו לשתול מטפסים שונים ובעיקר עצי גפן שהם עלו והשתרגו על הפרגולה. בהמשך היו הפרגולות בלי עץ הגפן לידו אלא שהשתמשו לצורך הקירוי של הפרגולה במחצלות שונות מקש או מבמבוק. כיום אנחנו מוצאים חומרים שונים מהם מרכיבים את הפרגולה. העץ זהו החומר הנפוץ ביותר, כאשר אנחנו מוצאים דקים לבניית פרגולה בהרבה מאוד מהפרגולות אך גם חומרים נוספים מככבים בעולם הייצור של הפרגולות, כמו אלומיניום, פלסטיק ועוד.

דקים לבניית פרגולה – החומר המוביל בפרגולות

כפי שציינו, קיימים היום חומרים רבים ואפשרויות רבות ושונות לבניית הפרגולה. אך אין ספק שהחומר המתאים ביותר והיפה ביותר זהו העץ. העץ מעניק לכל פרגולה מראה חינני וטבעי שגורמים לכל בית או גינה וחצר להיראות טוב יותר, חינני יותר ומעוצב יותר. לפעמים תהיה הפרגולה מעץ יקרה יותר בהשוואה לחומרים האחרים אך ההשקעה – שווה ומחזירה את עצמה בגדול.

מלבד המראה העיצובי שמעניקה הפרגולה מעץ, יש את התועלת הרבה של הפרגולה הזו בכך שהיא יוצרת חלל שימושי שמתווסף לשטח של הבית גם כאשר מדובר בחצר או בגינה. היות והפרגולה הופכת את החלל שלעיתים אינו מנוצל בגלל העדר ההצללה במקום. כך למשל מרפסת או גינה שטופות שמש הופכות להיות שימושיות ומנוצלות. כמו כן בחודשי החורף, הקירוי של הפרגולה מונע ממי הגשמים לחדור למקום ובכך היא תורמת לניצול מקסימלי של השטח גם בחורף.

כל דק והיתרונות שלו

דקים לבניית פרגולה יכולים להיות עשויים מסוגי עץ שונים כאשר לכל אחד מהם המעלות לצד החסרונות. נוכל למצוא את הדקים העשויים מעץ אורן, לצד הדק העשוי מעץ האפעה. יש את הדק העשוי מעץ הבמבוק ויש את אלו מעץ המהגוני, יש מעץ האלון ויש מהאקליפטוס או מהאשוח. מה שחשוב באמת זה למצוא דקים לבניית פרגולה מהעץ הכי מתאים מבחינת האיכות ביחס לאזור בו מורכבת הפרגולה. כדי שהפרגולה תחזיק מעמד ותהיה איכותית וחזקה לאורך זמן ולא תיפגע ממזג אוויר קיצוני.